Anex Tur Genel Müdür Yardımcısı’nın Gözünden Antalya Turizm Fuarı

Ara 12, 2019 by Antalya Turizm Fuarı in  2019 - Basın Haberleri

Anex Tur Genel Müdür Yardımcısı’nın Gözünden Antalya Turizm Fuarı

Turizmin kalbi 28-29 Ekim 2019’da gerçekleşen buluşma ile Antalya Turizm Fuarı’nda attı. Turizm profesyonellerine ev sahipliği yapılan fuarda birçok önemli isim görüşlerini anlattı. İşte Anex Tur Genel Müdür Yardımcısı Yasir Karaçor’un Antalya Turizm Fuarı hakkındaki görüşleri ve 2020 planları!

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

Stantların dizaynı kısa zaman içerisinde çok güzel dizayn edilmiş. Katılımcılar açısından her şeyi gayet iyi buldum. Moskova fuarında karşılaştığım katılımcı otel ile bu fuarda da karşılaştım. Başlangıç için güzel bir atılım. Seneye acenteler diğer acenteleri standına davet edebilir. İlerleyen zamanda biraz daha farklı bir noktaya taşınılabileceğini düşünüyorum.

Anex Tur Olarak 2020 Planlarınız Nelerdir?

Anex Tur olarak bu seneyi yaklaşık olarak bir milyon yedi yüzle kapatacağız. Avrupa’yı da hesaba kattığımızda bir milyon sekiz yüz bine ulaşacağız. Hedeflediğimiz çizgiye ulaştık. Bizim bir de Onex markamız var. Çek, Slovakya, Polonya, Almanya ve Moldova’dan da incoming yapıyoruz. Kendi planlama çerçevemizde gidiyoruz ama tabii ki piyasadaki rekabete de ayak uydurmamız gerekiyor bir noktada.  Marka olarak bunlara karşı iyi atılım yapmamız gerekiyor. Bu noktada çevrede devam ediyor. Kontratlarımızı devam ettiriyoruz. 2020 fiyatları bazı bültenlerde satışa çıktı. Ufak ufak satışlar başladı ama tam verileri görmemiz için Ocak ayını görmemiz gerekiyor.

“Erken Rezervasyona Yatırım Yapılmalı”

Erken rezervasyonlar her sene artarak devam ediyor. Bu da bizlere erken rezervasyona yatırım yapmanın önemli olduğunu gösteriyor. Turizmin önümüzdeki yıllar için farklı yurtdışı ilişkileri ve terör olayları  olmadığı taktirde 2014’lü senelere doğru ivme kazanacağını düşünüyoruz. 2016 yılına göre fiyatlar artmaya başladı. Bu sene de belli bir noktaya geldi. Artan artışlarla beraber gelen müşteri kalitesinin de kişi başı harcamaların da artacağını düşünüyorum. Yeter ki bu çerçevede, bu doğrultuda gidelim.

KKTC, Antalya Turizm Fuarı’nın Partner Ülkesiydi!

Ara 09, 2019

KKTC, Antalya Turizm Fuarı’nın Partner Ülkesiydi!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Antalya’da ilki düzenlenen Antalya Turizm Fuarı’nda stantları gezerek, profesyonellerle bir araya geldi.

28 Ekim 2019’da başlayan Antalya Turizm Fuar’ında Bakan Üstel, sektör paydaşlarına Kuzey Kıbrıs turizminin tanıtımı için, 2020 yılı planlarını ve projelerini anlattı.

Üstel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ulaşım konusunda THY ile sefer koymaları üzerine görüşme gerçekleştirdik. Onlardan ana vatanımızın değişik illerinden sefer koyacaklarının sözünü aldık. KKTC için Türkiye’de çeşitli illerde tanıtım çalışmalarına başladık. Ulaşım konusu bizim için çok önemli” dedi.

KKTC, Antalya Turizm Fuarı’nda Hedeflerinden Bahsetti

Antalya Turizm Fuarı’na partner ülke olarak katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, 2025 yılında 2 milyon turist ve 2 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini söyledi.

KKTC’nin önde gelen sektör kuruluşlarından KITSAB ile KITOB’un da katıldığı Antalya Turizm Fuarı’nda konuşan Bakan Üstel sözlerine “Kıtalararasındaki inanç yollarının kesiştiği, Shakespeare ile Leonardo Da Vinci’nin eserlerine ilham veren, cazibesini hiç bir dönemde kaybetmeyen, 10 bin yıllık köklü tarihe sahip sevgi adasından sizlere selam getirdim” diyerek sözlerine başladı.

Bakan Üstel, KKTC ekonomisi için lokomotif sektörünün turizm olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Tarihi zenginliklere, eşsiz güzelliklere sahip olan Ada’mız uluslararası arenada baskı altında ve önemli ambargolarla karşı karşıya. Bu şartlarda turizmle uğraşmak zorlaşıyor. Hava ve deniz ulaşımında ambargo uygulanmakta. Bu zorlu koşullara rağmen turizmde 1000 yatak kapasitesiyle çıktığımız yolda bugün 26 bin yatak kapasitesine ulaştık. 50 bin turist rakamından 2 milyon turist seviyesine geldik. 2025 yılı için hedefimiz; 2 milyon turist ve 2 milyar dolar turizm geliridir. KKTC olarak ne kadar zorlu koşullar içerisinde olsak da anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile yolumuzda ilerleyeceğiz. Koyduğumuz hedeflere ulaşmak için ne gerekiyorsa anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yapacağız.”

Bakan Üstel, KKTC turizminin en çok pay aldığı ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. İkinci sırada ise Avrupa pazarının olduğunu söyleyerek; iki toplumu birbirine bağlayan, tarihten gelen güçlü bağlar sayesinde önümüzdeki süreçte de koyduğumuz hedeflere ulaşacağız, dedi. Bakan, KKTC’yi anavatanın 81 ilinde tanıtmaya kararlı olduklarını vurgulayarak, THY yönetimine Türkiye’den KKTC’ye doğrudan sefer yapılan şehir sayısını artıma önerisi yaptıklarını söyledi. 2020 yılında doğrudan sefer yapılan şehir sayısının artacağı müjdesini de verdi.

Üstel, Kuzey Kıbrıs’a yönelik uygulanan izolasyon politikası nedeniyle Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını tekrarladı. “İsteğim, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her insanın bir kez olsun Kıbrıs’ı görmesi. Kuzey Kıbrıs’ı pazarlayan tur operatörlerinin dışında geri kalan tur operatörlerinin de Kuzey Kıbrıs’a gelmeleri ve buranın güzelliklerine şahit olmaları. Kuzey Kıbrıs’ı her platformda öne çıkarmanızı istiyoruz. Sizlere ihtiyacımız var. O yüzden bugün burada sizlerle birlikteyiz” dedi.

Turizm Devlet Politikası

Bakan Üstel, bakanlığın turizmi devlet politikası olarak kabul ettiğini söyledi. Ve bu alanın sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için gerekli adımları attığına işaret etti. Öncelikle Türkiye ve fuara katılan bütün ülkelerle iş birliğini geliştirmeyi hedeflediğini aktardı.

Bakan Üstel, turizmdeki paydaşlarla birlikte hareket ettiklerini hatırlatarak konuşmasını şu şekilde noktaladı:

“Mevcut turizm faaliyetlerinin kalitesini artırmak istiyoruz. Turizmde çeşitliliği sağlayarak yeni turist profiline uygun ürünler geliştiriyoruz. Ülkemiz uzun yıllardır dünyanın dört bir yanından, doğal, kültürel, tarihi ve turistik zenginliklerin yanı sıra, üniversitelerinde sunulan kaliteli eğitim olanakları sayesinde nüfusunun dört katına yakın turist ağırlıyor.”

Antalya Turizm Fuarı, 6 Bin 700 Turizm Profesyonelini Ağırladı

Ara 09, 2019

Antalya Turizm Fuarı, 6 Bin 700 Turizm Profesyonelini Ağırladı

Antalya’da 28 – 29 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen Antalya Turizm Fuarı, 6 Bin 700 turizm profesyonelini ağırladı.

Antalya Turizm Fuarı, 28 – 29 Ekim tarihlerinde  gerçek turizm profesyonellerini ağırladı. Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen turizm fuarına uluslararası düzeyde ve Türkiye’de faaliyet gösteren tur operatörleri, seyahat acenteleri, oteller ve otel zincirlerinin yanı sıra seyahat teknolojilerinin ve turizm sektörü tedarikçileri yoğun ilgi gösterdi.

Turizmin Kalbi- Antalya Turizm Fuarı,  sektör aktörlerine birebir işbirliği fırsatı sunarken, yurt dışından gelen 1000 yakın acente yetkililerini de misafir ederek Antalya turizminin yerinde tanıtılmasına ev sahipliği yaptı.

İki gün boyunca süren ve sadece gerçek profesyonellerin katıldığı fuar, 6 bin 700 turizm profesyonelini ağırladı. Sektör temsilcilerinden büyük övgü alan fuar, 2020 turizm yılına dair ilk sözlerin söylendiği platform olmasıyla sektörde fark yarattı.

Gm Center – Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral, başarının haklı gururunu şu sözlerle ifade etti; 

Antalya Turizm Fuarı’nın amacının insanları Akdeniz ve Antalya’da bir araya getirmek olduğunu kaydeden Meral; “Türkiye’nin birçok noktasından gelen turizm profesyonelleri, paydaşları, iki gün boyunca Antalya’da bulundu. Sadece Türkiye’den değil aynı zamanda yurt dışından Rusya başta olmak üzere bine yakın seyahat acentesi temsilcisi fuarı ziyaret etti. Bunların arasında hemen hemen turizmin her alt dalında faaliyet gösteren seyahat acentesi var. Bu bir başlangıç” dedi.

“İlk Sene Olmasına Rağmen Ortaya Çıkan Enerji Bize Güç Verdi”

Antalya Turizm Fuarı’nın, GM Yönetim’in gerçekleştirdiği ilk fuar organizasyonu olduğunu aktaran Meral; “Var olan turizm fuarlarının yanı sıra sektöre yeni bir soluğun, enerjinin ve yeni bir bakış açısının ihtiyaç olduğunu düşündük. Bugün, bu nedenle bir araya gelmeyi başardık. Fuara ilişkin herkes çok pozitif görüşlere sahip; herkes bu fuara çok olumlu bakıyor. Bizler Türkiye’deki ve Antalya’daki turizmciler olarak; dünyanın her yerinde yeni ortaklıklar kurmak, yeni pazarlama programlarında işbirlikleri kurmak için geziyoruz. Bu nedenle olayı farklı bir yönden ele almak istedik. Biz buradayız. Buraya gelip misafirimiz olun dedik. Diğer fuarlar mutlaka çok çok önemli. Ancak Antalya’daki bir fuarın diğer fuarlardan çok daha verimli olma ihtimali var ve yanılmadığımızı bugün gördüm. Çok verimli bir fuar programı oluştu. Bu, önümüzdeki senelerde de çok daha büyük bir platforma ve büyük bir temele yayılacak. Bunu hep beraber yaşayacağız. İlk sene olmasına rağmen ortaya çıkan enerji bize bu gücü veriyor” diye konuştu.

 

“Antalya Turizm Fuarı Atılması Gereken Bir Adımdı”

Selçuk Meral, açıklamalarına şöyle devam etti: “Ortak akıl ile el ele verdiğinde Türk insanının başaramayacağı bir şey yok. Eksiklerimiz, planlama ve kolektif çalışmaya kapalı olmamız. Bunları da aşabiliyoruz. Birlikte çok güçlüyüz. Bunun için de Antalya Turizm Fuarı atılması gereken ilk adımdı. Biz de bunu attık.”

İşte Tarihe Adını Yazan Antalya Turizm Fuarı’nın Değerli Katılımcıları;

Jolly Tur; IATI; Tophotels.Ru ; Golden Stadttor; Anex Tour ; Akay Travel  ; Kilit Hospitality Group, Titanic Hotels; Aydınbey Hotels ; Amara Premier Palas Hotel; Sun Express,  Adalya Hotels, Pine Beach Maritim, Ela Quality Resort Hotel, Hotelevent.Ru, Anfaş, Lykia World Hotels, Karatbars, Sespresso, Tourcon , Hilton Dalaman Sarigerme Resort & Spa, BookTo World, Hms Otel Programı, Asyasoft Yazılım, Mirage Park Resort Hotel,  Sunis Hotels, Duja Bodrum by La Blanche, Bellis Deluxe Hotel, Polgün Su Kaydırakları, Orbit Tıp Merkezi, Rent’n Connect, 7 24 Transfer , Reseliva, Event Spor Turizm, Asa Group, ALTAV, ECC Tur, Hotel Advisor, G Telekom, Mytime Global/ Dengetek Asisia, Magic Smile Turkey, Maviş Promosyon, Kod Yazılım, Spice Hotel & Spa, Northern Travel, Novanta Tourism/  Ors Touristik, RainBow Entertainment, Süper Bilim, Talya Su Arıtma, Emir Cargo, Yaşam Hastanesi, 3xcode Yazılım, Hotel Runner, Neredekal.com, SAN Tourism Software Group, Hotech Software, Armas Hotels, Ballerini Entertainment Company, Steps Production, X-Tanbul Desing, PERYÖN, Antalya Dünya Bayrak, Tayga Danışmanlık, Hotel Partner, Patika İnsan Kaynakları Yönetimi & Danışmanlık.

Partner Ülke KKTC

Fuarın partner ülkesi Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti idi. KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel fuarda yer aldı. İki gün boyunca devam eden fuarda KKTC standında ülkenin tanıtımı yapıldı.KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünsal Üstel, sektör paydaşlarına Kuzey Kıbrıs turizminin tanıtımı için, 2020 yılı planlarını ve projelerini anlattı.

     

“Sektör Bu Fuara Destek Olmalı”

Ara 12, 2019

“Sektör Bu Fuara Destek Olmalı”

28 – 29 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı turizm sektöründen birçok profesyonele ev sahipliği yaptı. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan Antalya Turizm Fuarı ve Jolly Tur’un 2020 planları hakkında konuştu.

Antalya Turizm Fuarı Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Antalya’nın böyle bir fuara ihtiyacı vardı. Antalya Turizm Fuarı’nın yaz sezonuna yönelik kontratların yapıldığı bir dönemde  gerçekleşmesi çok olumlu oldu. İç pazar olarak baktığımızda İzmir ve diğer fuarlarda önemli. Ama bunlar artık iş başlamış belli bir yere gelmiş; ondan sonra oturulan bir araya gelinen fuarlardı. İyi organize olmuşlar. Stant, tasarım ve hizmetler oldukça başarılı. Bu, ilk kez düzenlenen fuar için hiç kolay değil. Bizim için de çok rahat bir hazırlık süreci oldu. Diğer fuarlarda kendi hazırlığımızı kendimiz yapıyoruz. Ama burada her şey hazır… Geliyoruz ve direkt işimize konsantre oluyoruz.

Jolly Tur’un 2020 Hedefleri Nelerdir?

Sektörün biraz daha destek olması gerekiyor. Fuarın gerçekleşme tarihinin biraz öne alınması daha iyi olabilir. Ekimin ortalarında yapılmasının daha verimli olacağını düşünüyorum.Fuar kesinlikle ilk olmasına rağmen çok başarılı. Bizim açımızdan da faydalı ve keyifli geçiyor. Bir araya gelip iş ve yeni senenin hedeflerini konuşabildiğimiz bir süreç oldu. Etkili ve faydalı oldu. Ve beklentimizi karşılıyor. Umarım seneye daha iyi olur.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment *