“Antalya Turizm Fuarı Sektöre Öncülük Etti”

Ara 11, 2019 by Antalya Turizm Fuarı in  2019 - Basın Haberleri

Sunis Grup Ceo’su Murat Erdoğan: “Antalya Turizm Fuarı Sektöre Öncülük Etti”

Sunis Grup Ceo’su  Murat Erdoğan ile bu yıl ilki gerçekleşen ve yoğun ilgi gören Antalya Turizm Fuarı’nı ve Sunis Grup olarak gelecek planlarını konuştuk. Erdoğan, Antalya’ya böyle bir fuarın kazandırılmasından dolayı teşekkür ediyoruz, dedi.

Antalya Turizm Fuarı hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Bu yıl GM Center’ın bünyesinde bulunan Gm Turizm ve Yönetim Dergisi olarak önemli bir organizasyona öncülük ettiniz. Öncelikle kutluyorum. Biz de elimizden gelen desteği vermeye çalıştık. Antalya’ya böyle bir fuar kazandırdığınız için teşekkür ediyoruz.

 

Beklemediğimiz Kadar Güzel Bir Fuar

Konuştuğum birçok arkadaşımızdan “Beklemediğimiz kadar güzel bir fuar ile karşılaştık” yorumunu aldım. Ben ise bunu bekliyordum. Antalya için mutlaka yapılması gereken bir fuardı.  Türkiye’de turizmin başkentini Antalya olarak kabul ediyorsak, şimdiye kadar böyle bir fuarın olmaması büyük bir kayıptı. Sizlere tekrardan teşekkür ediyorum. Ve eminim yıllar içinde çok daha iyi yerlere ulaşacaktır. İlerleyen yıllarda katılımın da 5 kat daha fazla olacağına eminim.

 

Sunis Grup olarak gelecek planlarınızdan bahseder misiniz?

Sunis Grup interaktif bir grup. Biz bu yıl Thomas Cook faciasını önceden tahmin ettiğimiz için bu olaydan grup olarak çok zarar görmedik ve görmeyeceğiz. Olayın hemen ardından değişik pazarlara yönelerek acentelerle temasa geçerek durumu kompanse ettik.

 

Yeni plan ve projeleriniz var mı?

2020 yılında güzel ve verimli bir sezon geçirirsek Ege ve Kaş’taki projelerimizi en kısa sürede hayata geçireceğiz. Ülkemizde daha fazla turisti ön görüyorsak yatak sayısını artırmalıyız. Biz de yatırımlarımızla turizme katkı vermeye devam edeceğiz.

Limak, Antalya Turizm Fuarı’nda 2020 Hedeflerini Anlattı!

Ara 12, 2019

Limak, Antalya Turizm Fuarı’nda 2020 Hedeflerini Anlattı!

Limak Hotels Satış Pazarlama Müdürü Murat Uzun, 28- 29 Ekim 2019’da düzenlenen Antalya Turizm Fuarı’nda 2020 ile ilgili düşüncelerini ilk kez anlattı. Turizm profesyonellerinin ağırlandığı Antalya Turizm Fuarı’nda ilk kez konuşan Uzun, Thomas Cook iflası hakkındaki görüşlerini de ifade etti.

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

GM Dergisi’nin önderliğinde gerçekleşen çok güzel bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Beklentimin çok üzerinde ve güzel organize edilmiş bir alanda bulduk kendimizi. Burada esas olan şey bu işin bundan sonra da devamının gelecek olması. Bizim hep beklediğimiz, hayal ettiğimiz şey Türkiye’de bizi pazarlayanların Antalya Turizm Fuarı’na davet edilip acentemizin burada, yerinde pazarlama yapmasıydı. İlk öncüsü başlamış gibi gözüküyor. Otelci arkadaşlar, tedarikçiler, acenteciler ve otel endüstrisinde çalışan diğer alt tedarikçi firmaları ile beraber güzel iş görüşmeleri de sağladık. Şuana kadar gelen feedbackler ve bizim görüşmelerimiz çok olumlu. Bunun için tekrardan GM Dergi’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

2020 Hedefleriniz Nelerdir?

Turizmciler olarak ortak düşüncemiz,  2005 -2020 yılları arası çalışan turizmciler için erken emeklilik istiyoruz. Darbeyse darbeyi yaşadık. Uçak sorunuysa uçak sorununu yaşadık. Bombalarsa bombaları yaşadık. En son 180 yıllık şirket gelip bizim çalıştığımız yıllar içerisinde battı. Türk turizmcileri olarak biz bayağı her şeye alışmışız bunu gördük son yaşananlarda.

“Thomas Cook’un Olmaması Bizleri Zorlayacak”

On günde yeni düzene ayak uydurmayı başardık. Thomas Cook’un olmamasının şu anda çok büyük acılarını hissetmiyoruz, ama seneye Thomas Cook’un olmaması sorunlar yaratmaya başlayacaktır. . Onların yerini dolduracak acenteler, büyüme kapasitelerini sağlıklı bir şekilde sağlayabilmeliler. Biz burada çok yaşamadık, ama Marmaris ve Bodrum’da Thomas Cook’un etkisi olan irili ufaklı bir sürü otel grubu var. Onların yerine yeni gelecek acenteler Ege’deki azalan artışı sağlayacaktır. Biz Antalya otelleri olarak Rusya olmadı, Ukrayna’yı güçlendirdik. Almanya olmadı, alternatif pazarlara çok yüklendik. Limak Grubu olarak yıllık gelirimizi % 80’in altına hiç düşürmedik. Thomas Cook’un olmaması bizi zorlayacak. Tekrardan zorlu bir sezona başlıyoruz.  Çünkü 2015-2014 fiyatlarına yavaş yavaş geldik. Thomas Cook’un batması turizmciler için zor bir durum. Bunu da atlatacaktır turizmciler, ama onların yerini alacak firmaların sağlıklı bir şekilde büyümesini temenni ediyoruz.

 

“Antalya Turizm Fuarı Yerinde Pazarlama Sağladı”

Ara 12, 2019

“Antalya Turizm Fuarı Yerinde Pazarlama Sağladı”

Antalya’da düzenlenen ilk turizm fuarı olan Antalya Turizm Fuarı kapsamında; Calista Resort Satış Pazarlama Direktörü Gürsel Kaya,  fuara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Turizm Fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sürecin başlangıcından beri hem şahsım hem de otelim olarak bu organizasyona elimizden geldiği kadar destek vermeye çalıştık. Neden destek vermeye çalıştık? Çünkü Antalya yüksek turist potansiyeline sahip, geniş çaplı ülkelerden turist ağırlıyor. Turizmin kalbi olan yerde böyle uluslararası bir organizasyon olması çok önemliydi. Bunu başaran Selçuk Meral’e ve Ekibine teşekkür ederim.

 

Ürünlerimizi Birebir Gösterme Fırsatı Yakaladık

Antalya Turizm Fuarı ile Yerinde Pazarlama imkanı buldunuz. Bunu yıllardır hayal ediyordunuz, bu konudaki  duygularınızı alabilir miyiz?

 

Böyle bir yerde kendi şehrimizde, otellerimizin olduğu yerde paydaşlarımızla, partnerlerimizle bir araya gelip onlarla sezon sonunda vakit geçirmek çok önemli. Hem geçmiş sezonu değerlendirip hem de gelecek sezonla ilgili fikir geliştiriyoruz. İş gücümüzü artırmak için bir aradayız.  Ürünlerimizi kendi yerlerinde pazarlayacak argümanları birebir gösterip, anlatıyoruz. Sözlerimizi anlatmak başka, yerinde pazarlama başka. Çok başarılı bir fuar geçiyor.

 

Fuarın gelecek senelerdeki durumu ne olur, sizce?

 

Buraya katılan bütün katılımcılar ve katılamayan katılımcılar önümüzdeki seneler bu fuara ciddi destekler verecektir. Buna canı gönülden inanıyorum. Çok değil, 3 sene  sonra Antalya’nın turizmde adı geçen bir fuara sahip olacağına inancım sonsuz. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkürler.”

Antalya Turizm Fuarı’na Övgü!

Ara 12, 2019

Antalya Turizm Fuarı’na Övgü!

Gerçek turizm profesyonelleri, 28-29 Ekim tarihlerinde Antalya Turizm Fuarı’nda buluştu. Fuarda önemli isimler açıklamalarda bulundu. Corendon Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer bu yıl ilk defa yapılan Antalya Turizm Fuarı hakkındakigörüşlerini  ve  gelecek planlarını anlattı.

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Aynı bölgede bulunan insanlardan ziyade, yurtdışından gelen ziyaretçilerin B2B ziyaretçisi olması daha önemli. Herkes fuardan çok memnun. Ben özellikle GM Turizm ve Yönetim Dergisini de bünyesinde bulunduran GM Center ve Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral’e de söyledim; bu fuarın tasarımının tek tip olması, tüm firmaların sadece logolarını koyarak tek düzen olması güzel olmuş. Stantlara koymuş olduğunuz yardımcı gençler ile beraber stant üzerindeki hizmetlerin sağlanması, hemen aynı stantta panellerin yapılıyor olması, isteyenlerin panelleri izleyebiliyor olması gerçekten çok iyi düşünülmüş bir fuar organizasyonu. İlk olmasına rağmen çok iyi organize edilmiş. İnanıyorum ki, Selçuk Bey önümüzdeki senelerde bu fuarı daha iyi yerlere taşıyacak. Herkesin eline sağlık. Bu başarılı organizasyon için tüm ekibi tebrik ederim.

Corendon Turizm Grubu olarak 2020 hedefleriniz nelerdir?

Corendon Turizm Grubu olarak birçok alanda faaliyetimiz var.Tur operatörlüğü, otel işletmeciliği, İncoming Acente İşletmeciliği ve sonunda havayolu işletmeciliği de yapmaktayız.  Tur operatörü olarak bulunduğumuz pazarlar Hollanda ve Belçika pazarı. 2019’da olmadı ama 2020 yılında Corendon tur operatörlüğü aktivitesi olarak Hollanda ve Belçika pazarının yanında 24-25 tane ülke ile beraber  1 milyon yolcu seviyesine çıkacağız” dedi. Karaer, “Bu 1 milyon yolcunun en büyük porsiyonunu, Türkiye destinasyonları oluşturuyor. 2019 senesi Türkiye için çok güzel bir turizm sezonuydu. 2020’de de aynı ivmeyle devam edecektir. Otel işletmeciliğinde iyi bir sezon geçirdik. Fakat fiyatlar 2019’da tam istenen seviyeye gelemedi. 2020’de daha iyi bir fiyatla, iyi bir sezon geçirebiliriz.

Thomas cook’un yeri nasıl dolar, sizin buna katkınız ne olacak?

Sanırım, Türkiye’ye 1 milyon yolcu indiriyorlardı. 1 milyon yolcunun bir şekilde paylaşılmaya başlandı. “İngiltere’den Jet2Holiday kapasitesini artırdı. EasyJet, EasyHoliday ile biraz kapasite artırdı. Thomas Cook’un yarattığı boşluğu 2020 yılında toparlamak kolay olmayacak. Aldığım bilgilere göre Antalya ve Dalaman’da 2020 senesi için hala İngiltere pazarında haftalık 25-30 civarında uçuş eksiği bulunuyor. Mevcut Jet2Holiday, EasyHoliday ve TUI’nin uçuşlarını artırmış olması hala yeterli değil. 2020 senesinin de böyle bir handikabı var.

“40 Uçaklı Operasyon Yapacağız”

Karaer, pazarda yeni oldukları için oradaki online dinamik tur operatörleri klasikçilerle tanıştıklarını söyledi. Karaer; “Dinamik tur operatörlüğü yapanlar bizleri daha yeni tanıyorlar. Bizleri tanıdıkça, bu iş birliğini gördükçe talep daha çok artacaktır. Biz de artan taleple beraber kapasiteyi artırırız. İlerleyen yıllarda Polonya’daki kapasiteleri artırır yeni bir pazarı da sadece yaz değil, yaz-kış uçarak sürekliliği sağlarız. Biz üç bayrak altında; Türk, Hollanda ve Malta bayrağı altında çalışıyoruz. 2020 senesinde dışarıdan yaz dönemi kiralayacağımız uçaklarla beraber toplam 40 uçaklı operasyon yapacağız. Elimizden geldiğince hem Almanya pazarında hem de diğer pazarlarda Thomas Cook’un da boşalttığı yerleri doldurmaya çalışacağız. Bunun yanında Almanya, Hollanda ve Belçika’da kapasitemizi artırarak Türkiye turizmine bir ivme kazandırmaya devam edeceğiz.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment *