“Antalya’ya Böyle Bir Fuar Gerekliydi”

Ara 12, 2019 by Antalya Turizm Fuarı in  2019 - Basın Haberleri

“Antalya’ya Böyle Bir Fuar Gerekliydi”

Almanya seyahat pazarına ilişkin önemli bir birikime sahip olan Hüseyin Baraner ise şu değerlendirmelerde bulundu:

İlki gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı’nın stand tasarımı, katılım ve sunumlar açısından ele alındığında oldukça başarılı olduğuna işaret eden Twincities Word Tourism Association (Twincities Dünya Turizm Derneği) Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, “Antalya’da böyle bir fuar gerekiyordu. İyi bir başlangıç yapıldı” dedi.

Kentin fuara özellikle üç açıdan ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Baraner; “Birincisi; Antalya gibi bu kadar farklı ürüne sahip olan bir destinasyonun; buradaki ürün çeşitliliğini dünyaya sunabilmek için bunu kendi evinde kendi fuarında sergileme mecburiyetinde. Bu fuar zaman içerisinde çok iyi bir fuara dönüşebilir. İnsanlar gelir, bölgenin hatta tüm Türkiye’nin çeşitli ürünlerinin yıllık anlaşmalarını burada yapabilir. Bunun doğal adresi burası. Çünkü ürünlerin yüzde 70’i burada…

“İŞİ MERKEZİNDE TANITMAK ÖNEMLİ”

İkincisi, Antalya dünyaya toplu olarak sezon sonunda bir mesaj vermek durumunda… Tabi şu an Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Valiliği devlet kuruluşlarının yanı sıra Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) gibi derneklerin de burada doğal olarak yer alması gerekir ki, Antalya’ya 180 ülkeden turist gönderen profesyonellere kurumsal bir mesaj vermeli. Yani Antalya’yı Londra’da, Almanya’da tanıtmakta önemli ama işi merkezinde de tanıtmak çok önemli.

“ANTALYA FUARCILIK İÇİN ÇOK UYGUN BİR KENT”

Üçüncüsü; turizm fuarı için Antalya çok uygun çünkü buraya uçmak çok kolay. Dünyanın her yerinden uçuş var. Ve havalimanından neredeyse buraya yürüyebilirsiniz. Sayısız otel var ve uygun fiyata araç kiralayabiliyorsunuz. Bu imkanı fuarcılıkta başka bir kent sunmuyor. Başka yere uçmak, araba kiralamak, otel, taksi gibi kalemler çok zor ve maliyetli. Burada katılımcı, izleyici ve hosted buyer açısından da maliyetler çok düşük. O anlamda da burası çok önemli” ifadelerini kullandı.

Baraner konuya ilişkin değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti: “Tabi diğer yandan dünyada ilk 5’e girmek isteyen bu kadar iddialı bir destinasyonun, Antalya’nın özellikle tüm gerçek yöneticilerinin ve üst seviye karar vericilerinin o an fuarda bulunması çok önemli. Bu fuar kapsamında çok sayıda büyük otelin genel müdürü buradaydı. Bunu başka fuarlarda göremiyorsunuz. Antalya gibi bir destinasyon ve böyle büyük bir kapasitesi olan bir yerin böyle büyük bir fuarının olması çok önemli. Ben, Antalya’ya bir turizm fuarı kazandırdığı için Selçuk Meral’i kutluyorum. İyi bir iş başardı ve sektör temsilcileri adına teşekkürlerimi sunuyorum”

Pegas’ın 2020 İçin İlk Sözleri “Antalya Turizm Fuarı’nda”

Ara 12, 2019

Pegas’ın 2020 İçin İlk Sözleri “Antalya Turizm Fuarı’nda”

28 -29 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı, birçok turizm profesyonelini ağırladı. Yoğun katılıma ev sahipliği yapan fuarda Pegas Kontrat Direktörü Gülin Kocakaya, Antalya Turizm Fuarı hakkındaki görüşlerini ve 2020 hedeflerini anlattı.

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

Antalya Turizm Fuarı birinci senesinde turizm profesyonellerini iyi bir organizasyonla ve iyi bir katılımla kucakladı. Ümit ederim ki bir ritüel halinde birinci, ikinci, üçüncü geleneksel model haricinde ara zamanlarda bu komitelerle hem sektöre hem de yaptığımız işe önemli değerler katarak yoluna devam eder. Bu organizasyonda emeği geçen başta Selçuk Meral’e ve herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

 

2020 Yılı Hedefleriniz Nelerdir?

2020’nin şu anda ülke içinde bulunduğu mevcut jeopolitik konum, biraz siyasi geleceği bilmemekle birlikte 2019’dan çok daha farklı bir sezon beklentisi olduğunu düşünüyorum. Tüm pazarlarla birlikte daha iyi geçeceği konusunda bir tahminimiz var. Ama şuan çok ciddi rekabet ortamında çok acımasız ve doğru matematikle kurgulanmayan anlaşmalar yapılıyor.

 

“2020 Biraz Kıt Matematiğe Yöneliyor”

Klasik sektörün derdi kervan göçte olduğu için beklentilerimizi optimum seviyede tutuyoruz. Burada bir sıkıntı yok ama optimumu tutarken matematikten çok uzaklaşmamakta yarar var. 2020 biraz kıt matematiğe yöneliyor. Daha doğru bir kurgu, daha doğru bir şeffaf zeminde, daha doğru bir matematikle çalışılmalı. Otelciler tarafından bakıldığı zaman çok ciddi maliyet artışları var. Her geçen gün daha da yükleniliyor. Özellikle vergi düzeyinde ya da personel, enerji dediğinizde hiç geri giden bir şey yok. Herkesin gözü kur politikalarında.

Tabi bütün bu matematikleri yaparken satın alan nihai tüketicinin de gerçeğini doğru etüt etmek lazım, doğru analiz etmek lazım. Bunu analiz etmediğimiz zaman şaşırdığımız paylar daha acımasız oluyor. Ana sıkıntı burada belki yüzde 10 gibi marjları koruyabiliriz, ama biz yüzde 30 istiyoruz. Çünkü giderlerimiz olduğu zaman yüzde 40 taviz veriyoruz. Buna biraz daha dikkat etmek lazım. Otellerin tur operatörleriyle, acentelerle daha şeffaf daha açık zeminde birbirine güvenerek çalışması lazım. Yüz yüzeyken herkes birbirine güveniyor ama kapalı kapılar ardında herkes gardını alarak hareket ediyor. İşin sıkıntılı tarafı da bu herkes bir rakam söylüyor ama günün sonunda konuştuğunuz rakam dört tane farklı rakam. İyimser olmak ve pozitif tarafından bakmak lazım. Şuan elimizdeki mevcut veriler 2020’nin iyi bir sezon olacağına yönelik.

Antalya Turizm Fuarı Profesyonellere Yerinde Pazarlama İmkanı Sundu

Ara 09, 2019

Antalya Turizm Fuarı Profesyonellere Yerinde Pazarlama İmkanı Sundu

İki gün boyunda turizmin nabzını tutan fuar, 6 bin 700 gerçek turizm profesyonelini ağırlamanın gururunu yaşadı. Turizm profesyonellerine ve katılımcılara yerinde pazarlama imkanı sunan Antalya Turizm Fuarı, sektörün takdirini kazandı.

Bu yıl ilki düzenlenen Antalya Turizm Fuarı 28 – 29 Ekim 2019 tarihlerinde büyük bir ilgiyle turizmin başkenti Antalya’da gerçekleşti. Turizm dünyasının merak ve heyecanla beklediği fuar, katılımcılara yerinde pazarlama imkanı sunarak sektörde fark yarattı.

Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Antalya Turizm Fuarı’na uluslararası alanda ve Türkiye’de hizmet veren tur operatörleri, seyahat acenteleri, oteller, seyahat teknolojileri ve turizm sektörü tedarikçileri yoğun ilgi gösterdi . İki gün boyunda turizmin nabzını tutan fuar, 6 bin 700 gerçek turizm profesyonelini ağırlamanın gururunu yaşadı. Turizm profesyonellerine ve katılımcılara yerinde pazarlama imkanı sunan Antalya Turizm Fuarı, sektörün takdirini kazandı.

ATF ile Bir Hayal Gerçek Oldu

Antalya Turizm Fuarı’nda, ‘Yerinde pazarlama’  öne çıkan çarpıcı başlıklar arasındaydı. Antalya Turizm Fuarı’na yurt dışından katılım gösteren 1000’e yakın acente, Türk turizm profesyonelleri ile bir araya gelerek önemli iş birliklerine imza attı. Türk turizminin aktörleri de Antalya Turizm Fuarı ile yıllardır hayalini kurdukları  ‘Yerinde Pazarlama’ imkanının kendilerine sağlanmış olmasından dolayı  mutlu olduklarını dile getirerek; Gm Center ve Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral’e ve ekibine teşekkürlerini iletti.

Sektör İçin Ortak Duygu Başarının Sırrı

Türk turizminin en güçlü olduğu yönü Türk Misafirperverliğini ön planda tutan Antalya Turizm Fuarı -ATF, ortak duyguyu yakalamanın sektör paydaşları için başarının sırrı olduğunun altını çizdi. Antalya Turizm Fuarı; Türk turizm endüstrisinin sürdürülebilir, kapsayıcı ve çevreye duyarlı, yeni bakış açıları ile gelişmesine katkı sağlayarak seyahat üreticilerini ve gezginleri Türkiye’de tatile teşvik ederek endüstrinin gelecek adına daha iyi hazırlanmasına önemli bir zemin oluşturdu.

“2020’ye Bomba Gibi Gireceğiz!”

Ara 12, 2019

“2020’ye Bomba Gibi Gireceğiz!”

28-29 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı, alanında uzman birçok turizm profesyonellerine ev sahipliği yaptı. Yoğun ilgiyle karşılaşılan fuarda gerçek turizm profesyonelleri fuar hakkındaki görüşlerini ve 2020 hedeflerini anlattı. Belconti Hotel & Resort Genel Müdürü Hakan Toksöz, Antalya Turizm Fuarı’nı ve Belconti Hotel & Resort’ün 2020 hedeflerini değerlendirdi.

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen böyle bir turizm fuarını bizlere yaşattığınız için çok sizlere teşekkürlerimi iletiyorum. Dünden beri hala heyecanımız bitmedi. Fuarı düzenleyen herkese böyle özel bir günde bizi ağırladıkları için teşekkürlerimizi iletiyoruz. GM Dergi olarak Antalya’da şimdiye kadar olmayan bir şeyi yaptınız. Bu bir ilkti ve bundan sonra da bu işin katlanarak büyüyeceğini tahmin ediyorum. Bundan sonra biz tesis olarak sizlere destek vereceğimize de söz veriyoruz.

Belconti Resort Olarak 2020 Hedefleriniz Nelerdir?

2019 harika bir sezon geçirdik son istatistikler çıktıktan sonra tabii durum daha netleşecek. Ama şimdiye kadar olan bütün dönemlerin rekoru gibi görünüyor. Bütçe geliri olarak olmayabilir ama misafirler için gayet iyi bir sezon geçti. 2020’nin de gelişi herhangi bir siyasi ya da başka bir jeopolitik olay olmadığı sürece son derece iyi gidecek gibi gözüküyor. Yeni pazarlar yerine oturmuş eski pazarlar ivme kazanıyor. Kaybetmiş olduğumuz pazarlarında daha büyüyerek gelişeceğine inanıyoruz.İyi bir pazarlama yapabildiğimiz sürece gayet güzel bir 2020 bizi bekliyor. Belconti olarak bir aile oteli konseptiyle hizmet vermeye devam ediyoruz. Bu konseptlerimizin arasına sürpriz birkaç tane konsept daha ekleyeceğiz.  Bu kış bir takım tadilatlar yapıyoruz. Yani 2020’ye bomba gibi gireceğiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment *