Limak, Antalya Turizm Fuarı’nda 2020 Hedeflerini Anlattı!

Ara 12, 2019 by Antalya Turizm Fuarı in  2019 - Basın Haberleri

Limak, Antalya Turizm Fuarı’nda 2020 Hedeflerini Anlattı!

Limak Hotels Satış Pazarlama Müdürü Murat Uzun, 28- 29 Ekim 2019’da düzenlenen Antalya Turizm Fuarı’nda 2020 ile ilgili düşüncelerini ilk kez anlattı. Turizm profesyonellerinin ağırlandığı Antalya Turizm Fuarı’nda ilk kez konuşan Uzun, Thomas Cook iflası hakkındaki görüşlerini de ifade etti.

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

GM Dergisi’nin önderliğinde gerçekleşen çok güzel bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Beklentimin çok üzerinde ve güzel organize edilmiş bir alanda bulduk kendimizi. Burada esas olan şey bu işin bundan sonra da devamının gelecek olması. Bizim hep beklediğimiz, hayal ettiğimiz şey Türkiye’de bizi pazarlayanların Antalya Turizm Fuarı’na davet edilip acentemizin burada, yerinde pazarlama yapmasıydı. İlk öncüsü başlamış gibi gözüküyor. Otelci arkadaşlar, tedarikçiler, acenteciler ve otel endüstrisinde çalışan diğer alt tedarikçi firmaları ile beraber güzel iş görüşmeleri de sağladık. Şuana kadar gelen feedbackler ve bizim görüşmelerimiz çok olumlu. Bunun için tekrardan GM Dergi’ye teşekkürlerimizi iletiyoruz.

2020 Hedefleriniz Nelerdir?

Turizmciler olarak ortak düşüncemiz,  2005 -2020 yılları arası çalışan turizmciler için erken emeklilik istiyoruz. Darbeyse darbeyi yaşadık. Uçak sorunuysa uçak sorununu yaşadık. Bombalarsa bombaları yaşadık. En son 180 yıllık şirket gelip bizim çalıştığımız yıllar içerisinde battı. Türk turizmcileri olarak biz bayağı her şeye alışmışız bunu gördük son yaşananlarda.

“Thomas Cook’un Olmaması Bizleri Zorlayacak”

On günde yeni düzene ayak uydurmayı başardık. Thomas Cook’un olmamasının şu anda çok büyük acılarını hissetmiyoruz, ama seneye Thomas Cook’un olmaması sorunlar yaratmaya başlayacaktır. . Onların yerini dolduracak acenteler, büyüme kapasitelerini sağlıklı bir şekilde sağlayabilmeliler. Biz burada çok yaşamadık, ama Marmaris ve Bodrum’da Thomas Cook’un etkisi olan irili ufaklı bir sürü otel grubu var. Onların yerine yeni gelecek acenteler Ege’deki azalan artışı sağlayacaktır. Biz Antalya otelleri olarak Rusya olmadı, Ukrayna’yı güçlendirdik. Almanya olmadı, alternatif pazarlara çok yüklendik. Limak Grubu olarak yıllık gelirimizi % 80’in altına hiç düşürmedik. Thomas Cook’un olmaması bizi zorlayacak. Tekrardan zorlu bir sezona başlıyoruz.  Çünkü 2015-2014 fiyatlarına yavaş yavaş geldik. Thomas Cook’un batması turizmciler için zor bir durum. Bunu da atlatacaktır turizmciler, ama onların yerini alacak firmaların sağlıklı bir şekilde büyümesini temenni ediyoruz.

 

“Antalya Turizm Fuarı Yerinde Pazarlama Sağladı”

Ara 12, 2019

“Antalya Turizm Fuarı Yerinde Pazarlama Sağladı”

Antalya’da düzenlenen ilk turizm fuarı olan Antalya Turizm Fuarı kapsamında; Calista Resort Satış Pazarlama Direktörü Gürsel Kaya,  fuara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Turizm Fuarı hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz?

Sürecin başlangıcından beri hem şahsım hem de otelim olarak bu organizasyona elimizden geldiği kadar destek vermeye çalıştık. Neden destek vermeye çalıştık? Çünkü Antalya yüksek turist potansiyeline sahip, geniş çaplı ülkelerden turist ağırlıyor. Turizmin kalbi olan yerde böyle uluslararası bir organizasyon olması çok önemliydi. Bunu başaran Selçuk Meral’e ve Ekibine teşekkür ederim.

 

Ürünlerimizi Birebir Gösterme Fırsatı Yakaladık

Antalya Turizm Fuarı ile Yerinde Pazarlama imkanı buldunuz. Bunu yıllardır hayal ediyordunuz, bu konudaki  duygularınızı alabilir miyiz?

 

Böyle bir yerde kendi şehrimizde, otellerimizin olduğu yerde paydaşlarımızla, partnerlerimizle bir araya gelip onlarla sezon sonunda vakit geçirmek çok önemli. Hem geçmiş sezonu değerlendirip hem de gelecek sezonla ilgili fikir geliştiriyoruz. İş gücümüzü artırmak için bir aradayız.  Ürünlerimizi kendi yerlerinde pazarlayacak argümanları birebir gösterip, anlatıyoruz. Sözlerimizi anlatmak başka, yerinde pazarlama başka. Çok başarılı bir fuar geçiyor.

 

Fuarın gelecek senelerdeki durumu ne olur, sizce?

 

Buraya katılan bütün katılımcılar ve katılamayan katılımcılar önümüzdeki seneler bu fuara ciddi destekler verecektir. Buna canı gönülden inanıyorum. Çok değil, 3 sene  sonra Antalya’nın turizmde adı geçen bir fuara sahip olacağına inancım sonsuz. Tekrardan emeği geçen herkese teşekkürler.”

“Antalya’ya Böyle Bir Fuar Gerekliydi”

Ara 12, 2019

“Antalya’ya Böyle Bir Fuar Gerekliydi”

Almanya seyahat pazarına ilişkin önemli bir birikime sahip olan Hüseyin Baraner ise şu değerlendirmelerde bulundu:

İlki gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı’nın stand tasarımı, katılım ve sunumlar açısından ele alındığında oldukça başarılı olduğuna işaret eden Twincities Word Tourism Association (Twincities Dünya Turizm Derneği) Genel Sekreteri Hüseyin Baraner, “Antalya’da böyle bir fuar gerekiyordu. İyi bir başlangıç yapıldı” dedi.

Kentin fuara özellikle üç açıdan ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Baraner; “Birincisi; Antalya gibi bu kadar farklı ürüne sahip olan bir destinasyonun; buradaki ürün çeşitliliğini dünyaya sunabilmek için bunu kendi evinde kendi fuarında sergileme mecburiyetinde. Bu fuar zaman içerisinde çok iyi bir fuara dönüşebilir. İnsanlar gelir, bölgenin hatta tüm Türkiye’nin çeşitli ürünlerinin yıllık anlaşmalarını burada yapabilir. Bunun doğal adresi burası. Çünkü ürünlerin yüzde 70’i burada…

“İŞİ MERKEZİNDE TANITMAK ÖNEMLİ”

İkincisi, Antalya dünyaya toplu olarak sezon sonunda bir mesaj vermek durumunda… Tabi şu an Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Valiliği devlet kuruluşlarının yanı sıra Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) gibi derneklerin de burada doğal olarak yer alması gerekir ki, Antalya’ya 180 ülkeden turist gönderen profesyonellere kurumsal bir mesaj vermeli. Yani Antalya’yı Londra’da, Almanya’da tanıtmakta önemli ama işi merkezinde de tanıtmak çok önemli.

“ANTALYA FUARCILIK İÇİN ÇOK UYGUN BİR KENT”

Üçüncüsü; turizm fuarı için Antalya çok uygun çünkü buraya uçmak çok kolay. Dünyanın her yerinden uçuş var. Ve havalimanından neredeyse buraya yürüyebilirsiniz. Sayısız otel var ve uygun fiyata araç kiralayabiliyorsunuz. Bu imkanı fuarcılıkta başka bir kent sunmuyor. Başka yere uçmak, araba kiralamak, otel, taksi gibi kalemler çok zor ve maliyetli. Burada katılımcı, izleyici ve hosted buyer açısından da maliyetler çok düşük. O anlamda da burası çok önemli” ifadelerini kullandı.

Baraner konuya ilişkin değerlendirmelerine şu sözlerle devam etti: “Tabi diğer yandan dünyada ilk 5’e girmek isteyen bu kadar iddialı bir destinasyonun, Antalya’nın özellikle tüm gerçek yöneticilerinin ve üst seviye karar vericilerinin o an fuarda bulunması çok önemli. Bu fuar kapsamında çok sayıda büyük otelin genel müdürü buradaydı. Bunu başka fuarlarda göremiyorsunuz. Antalya gibi bir destinasyon ve böyle büyük bir kapasitesi olan bir yerin böyle büyük bir fuarının olması çok önemli. Ben, Antalya’ya bir turizm fuarı kazandırdığı için Selçuk Meral’i kutluyorum. İyi bir iş başardı ve sektör temsilcileri adına teşekkürlerimi sunuyorum”

Antalya Turizm Fuarı, 6 Bin 700 Turizm Profesyonelini Ağırladı

Ara 09, 2019

Antalya Turizm Fuarı, 6 Bin 700 Turizm Profesyonelini Ağırladı

Antalya’da 28 – 29 Ekim 2019 tarihlerinde düzenlenen Antalya Turizm Fuarı, 6 Bin 700 turizm profesyonelini ağırladı.

Antalya Turizm Fuarı, 28 – 29 Ekim tarihlerinde  gerçek turizm profesyonellerini ağırladı. Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen turizm fuarına uluslararası düzeyde ve Türkiye’de faaliyet gösteren tur operatörleri, seyahat acenteleri, oteller ve otel zincirlerinin yanı sıra seyahat teknolojilerinin ve turizm sektörü tedarikçileri yoğun ilgi gösterdi.

Turizmin Kalbi- Antalya Turizm Fuarı,  sektör aktörlerine birebir işbirliği fırsatı sunarken, yurt dışından gelen 1000 yakın acente yetkililerini de misafir ederek Antalya turizminin yerinde tanıtılmasına ev sahipliği yaptı.

İki gün boyunca süren ve sadece gerçek profesyonellerin katıldığı fuar, 6 bin 700 turizm profesyonelini ağırladı. Sektör temsilcilerinden büyük övgü alan fuar, 2020 turizm yılına dair ilk sözlerin söylendiği platform olmasıyla sektörde fark yarattı.

Gm Center – Antalya Turizm Fuarı Kurucusu Selçuk Meral, başarının haklı gururunu şu sözlerle ifade etti; 

Antalya Turizm Fuarı’nın amacının insanları Akdeniz ve Antalya’da bir araya getirmek olduğunu kaydeden Meral; “Türkiye’nin birçok noktasından gelen turizm profesyonelleri, paydaşları, iki gün boyunca Antalya’da bulundu. Sadece Türkiye’den değil aynı zamanda yurt dışından Rusya başta olmak üzere bine yakın seyahat acentesi temsilcisi fuarı ziyaret etti. Bunların arasında hemen hemen turizmin her alt dalında faaliyet gösteren seyahat acentesi var. Bu bir başlangıç” dedi.

“İlk Sene Olmasına Rağmen Ortaya Çıkan Enerji Bize Güç Verdi”

Antalya Turizm Fuarı’nın, GM Yönetim’in gerçekleştirdiği ilk fuar organizasyonu olduğunu aktaran Meral; “Var olan turizm fuarlarının yanı sıra sektöre yeni bir soluğun, enerjinin ve yeni bir bakış açısının ihtiyaç olduğunu düşündük. Bugün, bu nedenle bir araya gelmeyi başardık. Fuara ilişkin herkes çok pozitif görüşlere sahip; herkes bu fuara çok olumlu bakıyor. Bizler Türkiye’deki ve Antalya’daki turizmciler olarak; dünyanın her yerinde yeni ortaklıklar kurmak, yeni pazarlama programlarında işbirlikleri kurmak için geziyoruz. Bu nedenle olayı farklı bir yönden ele almak istedik. Biz buradayız. Buraya gelip misafirimiz olun dedik. Diğer fuarlar mutlaka çok çok önemli. Ancak Antalya’daki bir fuarın diğer fuarlardan çok daha verimli olma ihtimali var ve yanılmadığımızı bugün gördüm. Çok verimli bir fuar programı oluştu. Bu, önümüzdeki senelerde de çok daha büyük bir platforma ve büyük bir temele yayılacak. Bunu hep beraber yaşayacağız. İlk sene olmasına rağmen ortaya çıkan enerji bize bu gücü veriyor” diye konuştu.

 

“Antalya Turizm Fuarı Atılması Gereken Bir Adımdı”

Selçuk Meral, açıklamalarına şöyle devam etti: “Ortak akıl ile el ele verdiğinde Türk insanının başaramayacağı bir şey yok. Eksiklerimiz, planlama ve kolektif çalışmaya kapalı olmamız. Bunları da aşabiliyoruz. Birlikte çok güçlüyüz. Bunun için de Antalya Turizm Fuarı atılması gereken ilk adımdı. Biz de bunu attık.”

İşte Tarihe Adını Yazan Antalya Turizm Fuarı’nın Değerli Katılımcıları;

Jolly Tur; IATI; Tophotels.Ru ; Golden Stadttor; Anex Tour ; Akay Travel  ; Kilit Hospitality Group, Titanic Hotels; Aydınbey Hotels ; Amara Premier Palas Hotel; Sun Express,  Adalya Hotels, Pine Beach Maritim, Ela Quality Resort Hotel, Hotelevent.Ru, Anfaş, Lykia World Hotels, Karatbars, Sespresso, Tourcon , Hilton Dalaman Sarigerme Resort & Spa, BookTo World, Hms Otel Programı, Asyasoft Yazılım, Mirage Park Resort Hotel,  Sunis Hotels, Duja Bodrum by La Blanche, Bellis Deluxe Hotel, Polgün Su Kaydırakları, Orbit Tıp Merkezi, Rent’n Connect, 7 24 Transfer , Reseliva, Event Spor Turizm, Asa Group, ALTAV, ECC Tur, Hotel Advisor, G Telekom, Mytime Global/ Dengetek Asisia, Magic Smile Turkey, Maviş Promosyon, Kod Yazılım, Spice Hotel & Spa, Northern Travel, Novanta Tourism/  Ors Touristik, RainBow Entertainment, Süper Bilim, Talya Su Arıtma, Emir Cargo, Yaşam Hastanesi, 3xcode Yazılım, Hotel Runner, Neredekal.com, SAN Tourism Software Group, Hotech Software, Armas Hotels, Ballerini Entertainment Company, Steps Production, X-Tanbul Desing, PERYÖN, Antalya Dünya Bayrak, Tayga Danışmanlık, Hotel Partner, Patika İnsan Kaynakları Yönetimi & Danışmanlık.

Partner Ülke KKTC

Fuarın partner ülkesi Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti idi. KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel fuarda yer aldı. İki gün boyunca devam eden fuarda KKTC standında ülkenin tanıtımı yapıldı.KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünsal Üstel, sektör paydaşlarına Kuzey Kıbrıs turizminin tanıtımı için, 2020 yılı planlarını ve projelerini anlattı.

     

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment *