Pegas’ın 2020 İçin İlk Sözleri “Antalya Turizm Fuarı’nda”

Ara 12, 2019 by Antalya Turizm Fuarı in  2019 - Basın Haberleri

Pegas’ın 2020 İçin İlk Sözleri “Antalya Turizm Fuarı’nda”

28 -29 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı, birçok turizm profesyonelini ağırladı. Yoğun katılıma ev sahipliği yapan fuarda Pegas Kontrat Direktörü Gülin Kocakaya, Antalya Turizm Fuarı hakkındaki görüşlerini ve 2020 hedeflerini anlattı.

Antalya Turizm Fuarı Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir?

Antalya Turizm Fuarı birinci senesinde turizm profesyonellerini iyi bir organizasyonla ve iyi bir katılımla kucakladı. Ümit ederim ki bir ritüel halinde birinci, ikinci, üçüncü geleneksel model haricinde ara zamanlarda bu komitelerle hem sektöre hem de yaptığımız işe önemli değerler katarak yoluna devam eder. Bu organizasyonda emeği geçen başta Selçuk Meral’e ve herkese teşekkürlerimi iletiyorum.

 

2020 Yılı Hedefleriniz Nelerdir?

2020’nin şu anda ülke içinde bulunduğu mevcut jeopolitik konum, biraz siyasi geleceği bilmemekle birlikte 2019’dan çok daha farklı bir sezon beklentisi olduğunu düşünüyorum. Tüm pazarlarla birlikte daha iyi geçeceği konusunda bir tahminimiz var. Ama şuan çok ciddi rekabet ortamında çok acımasız ve doğru matematikle kurgulanmayan anlaşmalar yapılıyor.

 

“2020 Biraz Kıt Matematiğe Yöneliyor”

Klasik sektörün derdi kervan göçte olduğu için beklentilerimizi optimum seviyede tutuyoruz. Burada bir sıkıntı yok ama optimumu tutarken matematikten çok uzaklaşmamakta yarar var. 2020 biraz kıt matematiğe yöneliyor. Daha doğru bir kurgu, daha doğru bir şeffaf zeminde, daha doğru bir matematikle çalışılmalı. Otelciler tarafından bakıldığı zaman çok ciddi maliyet artışları var. Her geçen gün daha da yükleniliyor. Özellikle vergi düzeyinde ya da personel, enerji dediğinizde hiç geri giden bir şey yok. Herkesin gözü kur politikalarında.

Tabi bütün bu matematikleri yaparken satın alan nihai tüketicinin de gerçeğini doğru etüt etmek lazım, doğru analiz etmek lazım. Bunu analiz etmediğimiz zaman şaşırdığımız paylar daha acımasız oluyor. Ana sıkıntı burada belki yüzde 10 gibi marjları koruyabiliriz, ama biz yüzde 30 istiyoruz. Çünkü giderlerimiz olduğu zaman yüzde 40 taviz veriyoruz. Buna biraz daha dikkat etmek lazım. Otellerin tur operatörleriyle, acentelerle daha şeffaf daha açık zeminde birbirine güvenerek çalışması lazım. Yüz yüzeyken herkes birbirine güveniyor ama kapalı kapılar ardında herkes gardını alarak hareket ediyor. İşin sıkıntılı tarafı da bu herkes bir rakam söylüyor ama günün sonunda konuştuğunuz rakam dört tane farklı rakam. İyimser olmak ve pozitif tarafından bakmak lazım. Şuan elimizdeki mevcut veriler 2020’nin iyi bir sezon olacağına yönelik.

“Sektör Bu Fuara Destek Olmalı”

Ara 12, 2019

“Sektör Bu Fuara Destek Olmalı”

28 – 29 Ekim 2019 tarihinde gerçekleşen Antalya Turizm Fuarı turizm sektöründen birçok profesyonele ev sahipliği yaptı. Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan Antalya Turizm Fuarı ve Jolly Tur’un 2020 planları hakkında konuştu.

Antalya Turizm Fuarı Hakkında Neler Düşünüyorsunuz?

Antalya’nın böyle bir fuara ihtiyacı vardı. Antalya Turizm Fuarı’nın yaz sezonuna yönelik kontratların yapıldığı bir dönemde  gerçekleşmesi çok olumlu oldu. İç pazar olarak baktığımızda İzmir ve diğer fuarlarda önemli. Ama bunlar artık iş başlamış belli bir yere gelmiş; ondan sonra oturulan bir araya gelinen fuarlardı. İyi organize olmuşlar. Stant, tasarım ve hizmetler oldukça başarılı. Bu, ilk kez düzenlenen fuar için hiç kolay değil. Bizim için de çok rahat bir hazırlık süreci oldu. Diğer fuarlarda kendi hazırlığımızı kendimiz yapıyoruz. Ama burada her şey hazır… Geliyoruz ve direkt işimize konsantre oluyoruz.

Jolly Tur’un 2020 Hedefleri Nelerdir?

Sektörün biraz daha destek olması gerekiyor. Fuarın gerçekleşme tarihinin biraz öne alınması daha iyi olabilir. Ekimin ortalarında yapılmasının daha verimli olacağını düşünüyorum.Fuar kesinlikle ilk olmasına rağmen çok başarılı. Bizim açımızdan da faydalı ve keyifli geçiyor. Bir araya gelip iş ve yeni senenin hedeflerini konuşabildiğimiz bir süreç oldu. Etkili ve faydalı oldu. Ve beklentimizi karşılıyor. Umarım seneye daha iyi olur.

 

Antalya Turizm Fuarı’nda Muhteşem Kapanış

Ara 09, 2019

Antalya Turizm Fuarı’nda Muhteşem Kapanış

Türk turizm dünyasının tüm paydaşlarının büyük ilgi gösterdiği Antalya Turizm Fuarı, 28-29 Ekim’de Antalya Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 29 Ekim Tarihinde gerçekleşen muhteşem kapanışta Cumhuriyet Bayramı coşkusu yaşandı.

ATF(Antalya Turizm Fuarı),  sektör aktörlerine birebir işbirliği fırsatı sunarken, yurt dışından gelen 1000’e yakın acente yetkililerini de misafir ederek Antalya turizminin yerinde tanıtılmasına ev sahipliği yaptı.

B2B görüşmelerinin yapıldığı Antalya Turizm Fuarı’nda muhteşem kapanışı ise muhteşem sahne şovu ile Efes Bandosu yaptı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında gerçekleşen kapanışta Red And White partiye  yurt dışından gelen acenteler ve turizm profesyonelleri büyük ilgi gösterdi.

 

KKTC, Antalya Turizm Fuarı’nın Partner Ülkesiydi!

Ara 09, 2019

KKTC, Antalya Turizm Fuarı’nın Partner Ülkesiydi!

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, Antalya’da ilki düzenlenen Antalya Turizm Fuarı’nda stantları gezerek, profesyonellerle bir araya geldi.

28 Ekim 2019’da başlayan Antalya Turizm Fuar’ında Bakan Üstel, sektör paydaşlarına Kuzey Kıbrıs turizminin tanıtımı için, 2020 yılı planlarını ve projelerini anlattı.

Üstel, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Ulaşım konusunda THY ile sefer koymaları üzerine görüşme gerçekleştirdik. Onlardan ana vatanımızın değişik illerinden sefer koyacaklarının sözünü aldık. KKTC için Türkiye’de çeşitli illerde tanıtım çalışmalarına başladık. Ulaşım konusu bizim için çok önemli” dedi.

KKTC, Antalya Turizm Fuarı’nda Hedeflerinden Bahsetti

Antalya Turizm Fuarı’na partner ülke olarak katılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, 2025 yılında 2 milyon turist ve 2 milyar dolar turizm geliri hedeflediklerini söyledi.

KKTC’nin önde gelen sektör kuruluşlarından KITSAB ile KITOB’un da katıldığı Antalya Turizm Fuarı’nda konuşan Bakan Üstel sözlerine “Kıtalararasındaki inanç yollarının kesiştiği, Shakespeare ile Leonardo Da Vinci’nin eserlerine ilham veren, cazibesini hiç bir dönemde kaybetmeyen, 10 bin yıllık köklü tarihe sahip sevgi adasından sizlere selam getirdim” diyerek sözlerine başladı.

Bakan Üstel, KKTC ekonomisi için lokomotif sektörünün turizm olduğunu vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Tarihi zenginliklere, eşsiz güzelliklere sahip olan Ada’mız uluslararası arenada baskı altında ve önemli ambargolarla karşı karşıya. Bu şartlarda turizmle uğraşmak zorlaşıyor. Hava ve deniz ulaşımında ambargo uygulanmakta. Bu zorlu koşullara rağmen turizmde 1000 yatak kapasitesiyle çıktığımız yolda bugün 26 bin yatak kapasitesine ulaştık. 50 bin turist rakamından 2 milyon turist seviyesine geldik. 2025 yılı için hedefimiz; 2 milyon turist ve 2 milyar dolar turizm geliridir. KKTC olarak ne kadar zorlu koşullar içerisinde olsak da anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile yolumuzda ilerleyeceğiz. Koyduğumuz hedeflere ulaşmak için ne gerekiyorsa anavatan Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yapacağız.”

Bakan Üstel, KKTC turizminin en çok pay aldığı ülkenin Türkiye olduğunu ifade etti. İkinci sırada ise Avrupa pazarının olduğunu söyleyerek; iki toplumu birbirine bağlayan, tarihten gelen güçlü bağlar sayesinde önümüzdeki süreçte de koyduğumuz hedeflere ulaşacağız, dedi. Bakan, KKTC’yi anavatanın 81 ilinde tanıtmaya kararlı olduklarını vurgulayarak, THY yönetimine Türkiye’den KKTC’ye doğrudan sefer yapılan şehir sayısını artıma önerisi yaptıklarını söyledi. 2020 yılında doğrudan sefer yapılan şehir sayısının artacağı müjdesini de verdi.

Üstel, Kuzey Kıbrıs’a yönelik uygulanan izolasyon politikası nedeniyle Türkiye’nin desteğine ihtiyaç duyduklarını tekrarladı. “İsteğim, Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her insanın bir kez olsun Kıbrıs’ı görmesi. Kuzey Kıbrıs’ı pazarlayan tur operatörlerinin dışında geri kalan tur operatörlerinin de Kuzey Kıbrıs’a gelmeleri ve buranın güzelliklerine şahit olmaları. Kuzey Kıbrıs’ı her platformda öne çıkarmanızı istiyoruz. Sizlere ihtiyacımız var. O yüzden bugün burada sizlerle birlikteyiz” dedi.

Turizm Devlet Politikası

Bakan Üstel, bakanlığın turizmi devlet politikası olarak kabul ettiğini söyledi. Ve bu alanın sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulması için gerekli adımları attığına işaret etti. Öncelikle Türkiye ve fuara katılan bütün ülkelerle iş birliğini geliştirmeyi hedeflediğini aktardı.

Bakan Üstel, turizmdeki paydaşlarla birlikte hareket ettiklerini hatırlatarak konuşmasını şu şekilde noktaladı:

“Mevcut turizm faaliyetlerinin kalitesini artırmak istiyoruz. Turizmde çeşitliliği sağlayarak yeni turist profiline uygun ürünler geliştiriyoruz. Ülkemiz uzun yıllardır dünyanın dört bir yanından, doğal, kültürel, tarihi ve turistik zenginliklerin yanı sıra, üniversitelerinde sunulan kaliteli eğitim olanakları sayesinde nüfusunun dört katına yakın turist ağırlıyor.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Comment *