Basın Bülteni

ATF23 Cumhuriyetimizin 100. yılına çok yakıştı

 *5. Antalya Turizm Fuarı iki günde 58 ülkeden 23.607 profesyonel ziyaret alarak yeni bir rekora imza attı.

** Bu yıl 26-27 Ekim tarihlerinde, GMT Fuarcılık tarafından 25.000 metrekare alan üzerine kurulan ATF23, 270 stantta 680 turizm markasını bir araya getirdi.

*** Türkiye’nin hemen hemen tüm kaynak pazarlarını eş zamanlı olarak bir çatı altında buluşturabilen dünyadaki tek fuar olan Antalya Turizm Fuarı, iki günde ulaştığı rekor katılım ve rekor görüşme sayısıyla; Türkiye’nin ve Akdeniz’in en verimli turizm fuarı olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Antalya Turizm Fuarı, bu yıl 26 Ekim’de beşinci kez büyük bir coşku ile dünya turizm profesyonellerine ve paydaşlarına kapılarını açtı. Turizmin kalbi ATF23’ün açılış konuşmalarında; Türk turizminin gelişimi, Antalya Turizm Fuarı’nın turizm sektörüne katkıları ve vizyonu vurgulandı.

Fuarın açılışını K.K.T.C. Başbakan Yardımcısı ve Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Antalya Valisi Hulusi Şahin, K.K.T.C. Milletvekili Dr. Ahmet Savaşan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gürbüz, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkan Yardımcısı Fatih Kabadayı, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu, TÜRSAB Akdeniz BTK Başkanı Rıza Perçin ve GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral birlikte yaptılar.

FİKRİ ATAOĞLU: ATF FARKLI ÜLKELER VE FARKLI KONSEPTLERİ İÇEREN ÇOK ZENGİN BİR FUAR

ATF23’ün Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, K.K.T.C. Turizm Kültür Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu; “Bu fuarın yeni iş birlikleri kurma ve mevcut ilişkilerin güçlenmesiyle ilgili olanak tanıması hepimiz için oldukça önemli. Giriş sırasında bütün dostları gördüm, onlar kadar ben de mutlu oldum. Bu ikili ilişkilerin önümüzdeki süreçte artmasını temenni ediyorum. Fuarımızda yapılacak görüşmelerin daha ileri boyuta taşınmasını diliyorum. Bugünkü fuarın ne kadar zengin olduğunu, farklı ülkelerin ve farklı konseptlerin de içimizde olduğunu görmek şahsım adına mutluluk verici.” dedi.

HULUSİ ŞAHİN: BU FUARIN ANTALYA’DA YAPILIYOR OLMASI ÇOK KIYMETLİ

Konuşmasında Antalya Turizm Fuarı’nın kent için önemini vurgulayan Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Turizmin ve ticaretin olduğu yerlerde önyargılar kırılır, barışın tohumları ekilir. Daha huzurlu bir dünya için turizm faaliyetleri çok değerlidir. Ben bu penceren de bu fuarın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Sadece 5 yıldır yapılıyor olmasına da çok şaşırdım, çok kıymetli Selçuk Meral de bunun açıklamasını yaptı. Turizm sadece acente ve otel bağlantısı değil, çok geniş bir operasyon. Bu aktörleri bir araya getirmek çok önemli. Turizm çok dinamik bir sektör, yeni trendleri görmek açısından da Antalya Turizm Fuarı çok kıymetli. Bu fuarın Antalya’da yapılıyor olması da çok kıymetli. Antalya; şehir olarak çok güzel, ‘turizm, tarih, kültür, tarım, gastronomi şehridir’ diyebiliriz. Sadece deniz değil bu şehirde her çeşit turizm faaliyeti yürütülebilir. Biz bugün buradayız. Sizden ricam, sürdürülebilir bir faaliyet yürütelim. Sadece denizden, kumdan ibaret olan turizm bizi artık tatmin etmiyor. Antalya’nın dağları, ovaları var. Çok köklü bir Türkmen yörük kültürü var, bunları keşfedelim ve turizm faaliyetlerimizin içine monte edelim” diye konuştu.

FİRUZ BAĞLIKAYA: ATF TÜRK TURİZMİNİN BAŞARISINDA ÖNEMLİ BİR MİSYON ÜSTLENİYOR

TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye’nin dünyadaki en önemli marka destinasyonlarından biri olarak tanımladığı Antalya’da ATF’yi beşinci kez düzenliyor olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasına şöyle devam etti:

“Dünya turizmi hızla büyürken sektör temsilcileri olarak her birimiz, ülkemizin bu büyümeden daha fazla pay alması için çalışıyoruz. Atatürk’ün, ‘Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz’ sözlerini kendimize ilke edindik. Bu emaneti en iyi şekilde taşımak ve aktarmak için ekonomik açıdan gelişmemiz büyük önem taşıyor.  Dünya ile rekabet gücümüzün en yüksek olduğu sektör turizmdir. Bu başarı sektör temsilcilerimizin özveriyle çalışması sonucudur. Bu başarıda katkısı olan herkese teşekkür ediyorum. ATF bu başarının artarak devam etmesi bakımından önemli bir misyonu üstleniyor. Turizm, farklı dil, din ve ırktan insanların birbirini tanımasına olanak sağlayan yapısıyla dünya barışı için önemlidir. Bu yönüyle her turizmci bir barış elçisi sorumluluğu da üstlenmektedir.  Turizm ülkemizin zeytin ağacıdır. Biz turizmciler her durumda ülke ekonomimize katkı sağlamaya devam ediyoruz. Dünya turizmindeki amansız rekabette durmaksızın çalışacağız. Bu düşüncelerle Antalya Turizm Fuarı’nın hayırlı olmasını diliyorum.”

KAVALOĞLU: ATF BİZLERİN GÖZ BEBEĞİ

Sözlerine; “Beşincisini düzenlemeyi başardığımız ATF’ye hoş geldiniz” diye başlayan AKTOB Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu ise; “AKTOB ve TÜROFED olarak, Antalya’da özellikle bu zor dönemde başarıyla düzenlenebilmiş olan bu fuarın bizlerin göz bebeği olduğunu vurgulamak isterim. Psikolojik olarak zor durumda olduğumuz pandemide bile bu fuarı düzenleyen Selçuk Meral ve ekibini tebrik ediyorum. Bu fuarın beşincisinin düzenlenmesinin yanı sıra bu kadar büyümesi de bizim için çok değerli.” dedi.

TÜRKİYE’NİN VE AKDENİZ’İN EN VERİMLİ TURİZM FUARI

Açılışından kapanışına iki gün boyunca yoğun ilgi gören Antalya Turizm Fuarı’nda, Türkiye’den ve Dünya’dan seyahat endüstrisinin önemli markaları yer aldı. Katılımcı firmaların temsilcileri, yurt dışından davet edilen konuk acenteler ile fuarı ziyaret eden turizm paydaşları fuar süresince yaptıkları görüşmelerle 2024 yılının kapılarını araladılar. ATF23 mobil uygulaması ve Hosted Buyer randevu sistemi sayesinde fuarın katılımcı ve ziyaretçileri; iki gün boyunca her dakikayı en verimli biçimde değerlendirme olanağı yakaladı.

2 GÜN BOYUNCA 6 SAHNEDE 2000 DAKİKA  %100 TURİZM KONUŞULDU

ATF23’ün altı sahnesinde, 23 ana başlık altında, 49 konuda, 97 konuşmacının katılımıyla yaklaşık 2000 dakika süresince ‘%100 Turizm’ konuşuldu. Bu yıl, turizm endüstrisini ilgilendiren her konunun, o konunun uzmanları tarafından en detaylı şekliyle ele alındığı Antalya Turizm Fuarı; 2024’e hazırlanan sektör için bir ‘turizm zirvesi’ niteliği de kazandı. Türkiye’deki fuarlar içerisinde değerlendirildiğinde ATF23; gerçekleştirilen oturumları, konuşmacıları ve toplam panel süresiyle de çıtayı oldukça yükseltti.

SELÇUK MERAL: REKOR KATILIM, REKOR GÖRÜŞME SAYISI

Antalya Turizm Fuarı Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral, fuarın ardından yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Antalya Turizm Fuarı beşinci kez kapılarını Türkiye’nin kaynak pazarlarının hemen hepsinden profesyonellere açarak tarihi işlerden bir tanesine imza attı. İki günde, altmışa yakın ülkeden 25 bine yakın profesyonel ziyaretçiyle ATF23’e rekor bir katılım oldu. Rekor görüşme sayısı ile fuarcılığın çok verimli olabileceğini ispatladı. ‘Eskiden fuarlar önemliydi, artık öyle değil’ tezini ATF adına çürüttü. Uzun zamandır fuarlarda gerçekleşmeyen kontratlar Antalya Turizm Fuarı’yla tekrar gündeme geldi. Katılımcılar ve ziyaretçiler birebir iş görüşmelerinde anlaşmalar yaptılar ve görüşmelerini somutlaştırdılar. Türkiye’yi ilgilendiren hemen hemen bütün pazarları bir araya toplayan dünyadaki tek fuar olan ATF, bu yıl daha geniş bir alanda ve çok daha büyük bir katılımla; doğrudan bir iş görüşmesi, bir iş birliği fuarı oldu. Turizm profesyoneli katılımcılar ile ziyaretçiler; Türk turizminin gelişimi ve kendi iş hacimlerinin büyümesi için iki gün boyunca her dakikayı değerlendirmeye çalışarak geçirdiler. Gerek ATF23 aplikasyonu gerekse diğer birebir iş görüşmesi sistemimiz çok aktif olarak çalıştı. Böylelikle Antalya Turizm Fuarı, öncesinde hedeflediği görüşmeyi teşvik eden, doğrudan işe değer katan görüşme sayısına ulaşarak, yüzde yüz bir başarıyla gerçekleştirildi.”

“BAŞKA DESTİNASYONLAR DA KENDİ ÜRÜNLERİNİ SUNMAK İÇİN GELECEK”

“26-27 Ekim’de gerçekleştirildiği haliyle Antalya Turizm fuarı; hem ülke olarak, hem şehir hem de bir turizm pazarı olarak iddiamızı Dünya nezdinde göz önüne serdi. ATF23 sadece Türkiye pazarı için değil, dünya turizm sektörü için çok önemli bir ürün, pek çok bileşeni başarıyla temsil eden bir marka olarak ortaya çıktı. Bu marka başlı başına bir turizm ürünü olarak da; ülkemizin önemli değerleri arasına girmeyi başardı. Fuar süresince edindiğimiz izlenimler neticesinde; ATF önümüzdeki süreçte yalnız Türkiye ve Türk turizmcisinin turizm hareketlerini geliştirmekle kalmayacak. Çünkü var olan operatörler ve acentalar sadece Türkiye pazarına satış gerçekleştirmiyor. Dünyanın bütün turizm destinasyonlarına ürün geliştirmiş vaziyetteler ve satış süreçleri gerçekleştiriyorlar. Gelecek yıllarda kendi turizm hareketlerini geliştirmek isteyen diğer ülkelerden de çok yüksek sayılarda ziyaret almaya başlayacağımızı öngörüyoruz.  Başka ülkelerin turizm profesyonelleri de kendi ülkelerine turist çekmek için buradaki katılımcı ve ziyaretçilerle bir araya gelmek isteyecekler.”

“HEDEFİMİZ DÜNYA TURİZM ENDÜSTRİSİNİN BULUŞMA NOKTASI OLMAK”

“ATF23’ü başarıyla gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Fuarın beş yıllık süreçte geldiği nokta ile ilgili aldığımız övgüler bizi gururlandırdı. Türkiye’nin ve Akdeniz’in en verimli turizm fuarı olduğumuzu uzun zamandır dile getiriyoruz. Şimdi bunu ATF deneyimi olan turizm profesyonellerinden duymak bizi çok mutlu ediyor. Olumlu geri dönüşler daha iyisini yapmak için bize şevk veriyor. Hedefimiz ilk günden bugüne turizm ürün pazarlamasına dair süreçleri kolaylaştırmak, profesyonelleri bir araya getirmek oldu. Gelecek için hedefimiz ise ATF’yi Dünya turizm endüstrisinin en verimli buluşma noktası yapmak. Bu konuda çalışmalarımıza da başladık. Çok geçmeden ATF24 ile ilgili tanıtımlarımızı da yapmaya başlayacağız.”

RAKAMLARLA ATF23:

  • ATF23 2 günde 58 ülkeden 23.607 profesyonel ziyaret aldı.

(Almanya, Arnavutluk,  Avusturya, Azerbaycan, Bahreyn, Belarus, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çekya, Çin, Ermenistan, Estonya, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Karadağ, Kazakistan, Kıbrıs, Kosova, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malta, Mısır, Moldova, Nepal, Özbekistan, Polonya, Romanya, Rusya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Tacikistan, Tayland, Tunus, Ukrayna, Ürdün, Venezuela, Yunanistan)

  • 25000 metrekare alan üzerinde kurulan ATF23; 270 katılımcı ve 410 alt katılımcısıyla toplamda 680 markayı bir çatı altında buluşturdu.
  • ATF23’ün altı sahnesinde, 23 ana başlık altında, 49 konuda, 97 konuşmacının katılımıyla yaklaşık 2000 dakika süresince ‘%100 Turizm’ konuşuldu.

(gmTalks, ATF-Tech Stage, ATF-Communication Stage, Tour Guide Corner, HR – Human Resources Stage, Presidents Stage)